Wśród najpopularniejszych sposobów inwestowania oszczędności znajdują się lokaty bankowe, to właśnie one są najczęściej stosowane ze względu na bezpieczeństwo i gwarancję osiągnięcia niewielkiego zysku.

Dlaczego właśnie lokaty bankowe?

Lokaty bankowe to w odróżnieniu od akcji czy agresywnych funduszy inwestycyjnych najbezpieczniejsza metoda inwestowania oszczędności. Zawsze mamy gwarancję zysku po określonym czasie. Oczywiście nierozłącznie związane z brakiem ryzyka jest niezwykle niskie oprocentowanie, gdzie ilość procentów można policzyć na palcach jednej ręki. Z drugiej strony mamy łatwość inwestycji. Inwestując pieniądze w lokatę nie ma praktycznie żadnego wysiłku związanego z analizą czy śledzeniem obecnych trendów rynkowych. Aby założyć lokatę wystarczy pójść do banku z pieniędzmi i tam już obsługa wszystkim się zajmie. Lokaty bankowe są tak popularne zapewne nie tylko z powodu dużego bezpieczeństwa i wygody, jest to jeden z najlepiej promowanych produktów przez banki obok kredytów o atrakcyjnym oprocentowaniu i kont osobistych. Warto na to spojrzeć także od strony banku. Lokaty stanowią bardzo dobry depozyt dla banku, który ma dokładne informacje o kosztach i okresie z jakim się wiąże więc bez problemu mogą inwestować środki w kredyty oraz znacznie bardziej skomplikowane instrumenty finansowe.

Jakie są wady lokat bankowych?

Jak to w zawsze bywa tak i tutaj jest również druga strona medalu. Lokaty bankowe mimo iż bezpieczne niosą za sobą bardzo niskie zyski zbliżone do poziomu na szczęście niskiej inflacji. Dodatkowo zasadniczą wadą lokat bankowych o ile można to tak nazwać jest opodatkowanie gdzie zawsze przy wypłacie odsetek bank zabiera jedną piątą odsetek na rzecz Państwa. I jak to bywa w przypadku niemal wszystkich inwestycji lokaty bankowe wymagają zamrożenia środków na pewien okres czasu przez co nie możemy z nimi w tym czasie nic zrobić.

A jakie są alternatywy?

Lokaty bankowe to oczywiście nie jedyny sposób inwestowania oszczędności, istnieje bardzo wiele alternatyw. Jedną z najpopularniejszych są obligacje skarbu Państwa, które są podobnie oprocentowane oraz równie a może nawet bardziej bezpieczne. Inną alternatywą lokat bankowych są fundusze inwestycyjne stabilnego wzrostu albo obligacyjne. Tutaj wprawdzie nie mamy gwarancji zysku i ponosimy koszty samego nabycia jednostek udziału jednakże jest to tak jakby kompilacja lepszych ofert gdzie sprawą zajmują się specjaliści. Teoretycznie zyski z funduszy powinny być wyższe niż z lokat w dłuższym okresie czasu jednakże w praktyce wygląda to dość różnie.

Czy lokaty bankowe są dla mnie?

Lokaty bakowe są dla każdego. Oczywiście ich udział w oszczędnościach zależy w głównej mierze od stopnia akceptacji ryzyka. Czym mniejsza akceptacja ryzyka tym udział lokat w oszczędnościach powinien być większy jednak w przypadku stosunkowo dużej akceptacji ryzyka warto zainteresować się innymi bardziej ryzykownymi narzędziami takimi jak akcje czy agresywne fundusze inwestycyjny. Warto także rozejrzeć się za mniej znanymi metodami inwestowania takimi jak pożyczki społecznościowe. Ogólna zasada dobrego oszczędzania jest taka by jak najbardziej dzielić oszczędności. Wówczas gdy jedno źródło zawiedzie zawsze pozostaje kilka innych. Oczywiście to działa w dwie strony. Czym więcej źródeł tym większe prawdopodobieństwo że jakieś zawiedzie dlatego też należy wybierać mądrze i przed zainwestowaniem pieniędzy zapoznać się z opiniami osób, które korzystają już jakiś czas oraz ze zdaniem specjalistów. W przypadku mniej znanych narzędzi należy także położyć duży nacisk na kontrolę, ponieważ bardzo wiele osób nieuczciwych czeka na nasze pieniądze.