Kredyt stał się produktem bankowym, po który sięga wielu z nas. Pozyskany w ten sposób zastrzyk gotówki możemy przeznaczyć na większe zakupy, a w przypadku kredytu hipotecznego zakup domu lub mieszkania. Coraz popularniejszy staje się również kredyt konsolidacyjny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny? Jest to kredyt przeznaczony na spłatę naszych dotychczasowych zobowiązań. Zgodnie z jego nazwą za jego pomocą możemy skonsolidować kilka pożyczek w jedną. Jeśli zaciągnęliśmy do tej pory kilka zobowiązań, możemy zdecydować, czy skonsolidujemy je wszystkie, czy tylko wybrane z nich. Istnieje możliwość połączenia całości naszych zobowiązań np.: kredytu gotówkowego, samochodowego, mieszkaniowego, a nawet karty kredytowej czy debetu na rachunku.

Po co nam kredyt konsolidacyjny?

Kredytobiorcy decydują się na kredyt konsolidacyjny zazwyczaj dlatego, że chcą obniżyć swoje comiesięczne zobowiązania. I rzeczywiście tak właśnie jest, choć wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania, co prowadzi do wzrostu całkowitego kosztu kredytu.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Wiemy już, czym jest kredyt konsolidacyjny, kolejny krok to decyzja dotycząca tego, które ze zobowiązań chcemy skonsolidować. Następnie powinniśmy zapoznać się z ofertami kredytów konsolidacyjnych oferowanych przez poszczególne banki. Przejrzyjmy je i wybierzmy taką, która posiada najbardziej atrakcyjne dla nas warunki. Następnie złóżmy wniosek do wybranego banku. Jeśli bank pozytywnie rozpatrzy nasze podanie, spłaci nasz kredyt. Z racji tego, że jest to kredyt celowy, kwota kredytu nie zostanie przekazana na nasze ręce, tylko wpłacona do banku, w którym zostało zaciągnięte nasze dotychczasowe zobowiązanie. Istnieje tu jednak pewien wyjątek, mamy bowiem możliwość otrzymania w ramach kredytu dodatkowych środków, które możemy przeznaczyć na dowolny cel. Dlatego jest to dla niektórych sposób na dodatkową gotówkę, w trudnej sytuacji. Na przykład, gdy z jednej strony mamy trudności ze spłatą obecnego zobowiązania, ale i potrzebujemy dodatkowych pieniędzy.

Dlaczego warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Główną i najpewniej najważniejszą zaletą kredytu konsolidacyjnego jest niższa wysokość raty w porównaniu do dotychczasowych zobowiązań. Z drugiej strony, gdy mamy kilka zobowiązań konsolidacja ułatwia nam życie, nie musimy bowiem pamiętać o spłacie kilku kredytów, ale o jednym przelewie spłacającym nasze wszystkie zobowiązania. Jeśli mamy tendencję do zapominania o regularnej spłacie, warto ustawić zlecenie stałe na naszym rachunku bankowym. Podjęcie nowego zobowiązania, jakim jest kredyt konsolidacyjny, to również możliwość ustalenia na nowo dnia spłaty. Jak widać kredyt konsolidacyjny warto rozważyć. Pamiętajmy jednak, że podczas jego zaciągania bank ponownie sprawdzi naszą zdolność kredytową, dlatego musimy się liczyć z tym, że możemy nie otrzymać kredytu konsolidacyjnego.