<p>Czy posiadacie jakąś gotówkę, jaka leży na Waszym koncie w banku, ale nie zarabia na siebie a słys...

Czy posiadacie jakąś gotówkę, jaka leży na Waszym koncie w banku, ale nie zarabia na siebie a słyszeliście o takiej możliwości? Szukacie opcji na jakiś niewielki zarobek w skali roku, ale zależy Wam przede wszystkim na tym, aby było to przedsięwzięcie pewne i bezpieczne? Jest taka możliwość, a oferują ją niejeden bank w Polsce jak i za granicą, zarówno polski jak i zagraniczny bank. Jakie są to propozycje?

Otóż tak naprawdę jest ich kilka, niektóre są takie same we wszystkich bankach, inne natomiast bywają nieco odmienne, ale zazwyczaj chodzi o to samo – różnice polegają jednak głównie na tym, ile można zarobić i jakie mamy możliwości w trakcie. Dwie najbardziej interesujące oferty jakie może przedstawiać nam bank to oczywiście lokaty bankowe oraz założenie konta oszczędnościowego.

Która z opcji jest dla nas bardziej korzystna?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bowiem zależne jest to od bardzo wielu czynników i od sytuacji konkretnej osoby. Z perspektywy jednego klienta lepsze może okazać się na przykład konto oszczędnościowe, podczas gdy z perspektywy drugiej osoby będą lokaty bankowe bez względu na to jakie są to lokaty, bowiem też są różne ich rodzaje, tak samo jak kont oszczędnościowych.

Zacznijmy więc od wyjaśnienia czym jest konto oszczędnościowe. Otóż jest to taki rodzaj konta na którym co miesiąc doliczane są odsetki od kwoty jaka jest na nim umieszczona. Niestety nie dzieje się to bez podatku, co oznacza, że jeśli na przykład bank naliczył nam odsetki w wysokości stu złotych, za to musimy zapłacić od tej naliczonej kwoty jeszcze podatek, który na szczęście nie jest duży, ale jednak musi on zostać odciągnięty, aby wszystko było zgodne z prawem. Ile jednak wynosi takie oprocentowanie? Na ile można liczyć w przypadku konta oszczędnościowego i czy w ogóle ma to sens? Otóż w przypadku kont oszczędnościowych zazwyczaj nie da se zarobić więcej aniżeli kilka, zazwyczaj maksymalnie 3 procent w skali roku, co jednak jeśli mamy zamiar w ogóle w nic nie inwestować zawsze daje nam jakąś dodatkową kwotę. Warto więc zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli chcemy czuć się bardzo bezpiecznie i zależy nam po prostu na tym, aby pieniądze nie leżały bezczynnie, ale były dla nas jako pewnego rodzaju zabezpieczenie.

Zobacz także:  Najlepsze lokaty w BGŻ Optima.

Jak chodzi kwestią jaką jest lokata, to sprawa wygląda tutaj niestety nieco inaczej – niestety, bowiem mamy pewne ograniczenia a stety, bowiem zyski są większe niż w przypadku konta oszczędnościowego. Podczas gdy w przypadku konta oszczędnościowego właściwie jedynym ograniczeniem jest możliwość wypłacenia pieniędzy bez prowizji raz w miesiącu, to w przypadku lokat zazwyczaj w ogóle nie jest to możliwe. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie jakim jest lokata długoterminowa – opłaca się ją zakładać, jeśli chcemy mieć jak największe zyski, ale zazwyczaj trzeba oddać pieniądze do banku na pół roku albo rok i w tym czasie nie możemy w ogóle tykać tych pieniędzy – są one jakby zablokowane. Po tym czasie jednak kwota powiększy się o kwotę na jaką umówiliśmy się z bankiem.

Jak więc odpowiedzieć na pytanie, która z wersji jest dla nas lepsza? Po zdobyciu wiedzy na temat tego co oznacza każdy rodzaj rozwiązania, a więc czym jest lokata i jakie daje możliwości oraz czym jest konto oszczędnościowe i co nam ono daje tak naprawdę wystarczy już tylko i wyłącznie podjąć decyzję, a można zrobić to bez problemu samodzielnie, bowiem sami najlepiej znamy swoje potrzeby, a przynajmniej powinniśmy je znać i potrafić je odpowiednio określić.