<p>Klienci banków detalicznych najczęściej zakładają lokaty bankowe w instytucji, w której posiadają ...

Klienci banków detalicznych najczęściej zakładają lokaty bankowe w instytucji, w której posiadają standardowy rachunek osobisty. To oczywiście czynność prosta, bardzo automatyczna, ale czy warto decydować się na współpracę tylko ze „znajomym” bankiem, a może pójść o krok dalej i rozpocząć proces dywersyfikacji oszczędności? W artykule porozmawiamy o najważniejszych zasadach używania klasycznych i niestandardowych lokat bankowych.

Jak analizować opłacalność lokat bankowych?

Obecnie możesz przenosić pieniądze z banku do banku na podstawie multimedialnych funkcjonalności. Promocje dotyczące lokat bankowych pojawiają się cyklicznie, głównie przed wakacjami, przed świętami, ważniejszymi wydarzeniami sportowymi i społecznymi. Niestety wysokie oprocentowanie na promocyjnych lokatach bankowych jest powiązane zwyczajowo z niewielką kwotą depozytu. Trzeba zatem rozpatrzyć współpracę z kilkoma bankami detalicznymi jednorazowo. Dodatkowo rozkładaj lokaty na krótkie i dłuższe terminy. Dlaczego? Im dłużej utrzymujesz lokaty bankowe, tym więcej naturalnie zarabiasz. Założysz bez problemu negocjowane lokaty na trzy, a nawet więcej lat, często połączone z instrumentami rynku kapitałowego. Zawsze sprawdzaj nazewnictwo i regulamin lokaty bankowej. Czy nie masz w niej większego ryzyka, w jaki sposób kapitalizuje się zysk, czy nie musisz zakładać dodatkowych produktów bankowych. Duże znaczenie ma również monitorowanie polityki banku centralnego względem zmiany stóp procentowych. Zysk z lokat bankowych uzależnia się właśnie od wysokości stóp procentowych. Wysokie stopy procentowe i w miarę niska inflacja oznacza twój solidny zysk. Niskie stopy procentowe odwrotnie. Każda lokata bankowa to oprocentowanie podawane w formacie nominalnym. Faktyczny zysk występuje dopiero po odliczeniu inflacji oraz opodatkowania, które w Polsce wynosi 19%.

Kilka słów na podsumowanie

Najważniejsze zasady użytkowania lokaty bankowej to ocena oprocentowania, dywersyfikacja głównie pod względem terminów, poszukiwanie promocji, analiza dodatkowych cech produktu oszczędnościowego. Im więcej kapitału uzbierasz, tym większe szanse na podniesienie oprocentowanie w ramach negocjacji z bankiem. Warto zatem odkładać na lokatach bankowych możliwie najwięcej pieniędzy.

Zobacz także:  Bezpieczne czy nie lokaty bankowe