Blog

Kto może zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

2019-10-30
Napisany przez Site Owner

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie o dosyć specyficznym charakterze, ponieważ pieniądze z niego uzyskane przeznaczone są na spłatę naszych dotychczasowych zadłużeń w instytucjach bankowych, a my sami stajemy się wówczas dłużnikiem tego banku, który udzielił nam takiego kredytu. Może być to w wielu przypadkach ciekawe rozwiązanie, jeżeli mamy na koncie kilka różnych długów bankowych i pragniemy połączyć te raty w jedną. Często udaje się w ten sposób uzyskać stosunkowo niską miesięczną ratę, choć zazwyczaj wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania. To z kolei ma przełożenie na całkowite koszty takiego zobowiązania. Niemniej jednak, jeżeli interesujemy się takimi rozwiązaniami jak kredyty konsolidacyjne, bez wątpienia musimy mieć świadomość tego, dla kogo są one przeznaczone oraz co musimy wziąć pod uwagę w procesie decyzyjnym.

Zdolność kredytowa a kredyty konsolidacyjne

Często słyszy się o tym, że zaciąganie zobowiązań w celu pokrycia innych należności nie jest dobrą praktyką i może prowadzić do powstania spirali zadłużenia. Jest w tym, oczywiście, sporo prawdy, niemniej jednak właśnie po to powstały kredyty konsolidacyjne. Jeżeli uda się nam znaleźć korzystną z naszej perspektywy ofertę i dokonamy wyboru w sposób przemyślany, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą mieć znaczenie dla naszej decyzji oraz dla atrakcyjności poszczególnych propozycji, kredyt konsolidacyjny może okazać się interesującym wariantem. Niemniej jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że banki wnikliwie badają osoby zainteresowane uzyskaniem dodatkowych źródeł finansowania. Chodzi tutaj o zagadnienia związane ze zdolnością kredytową. Jeżeli dana instytucja bankowa oceni ją negatywnie i uzna, że nie jesteśmy wiarygodni, wówczas nie otrzymamy kredytu konsolidacyjnego. Dobrze jest zatem wiedzieć, co ma wpływ na naszą zdolność kredytową i to, jak jesteśmy postrzegani przez bank.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Niektórym wydawać się może, że skoro celem kredytu konsolidacyjnego jest przyznanie osobom posiadającym już na swoim koncie zadłużenia o charakterze bankowym, to wymaganie odpowiedniej zdolności kredytowej jest tutaj pewnym paradoksem. Tymczasem instytucje bankowe podchodzą bardzo poważnie do swoich interesów i pragną zminimalizować w jakiś sposób ryzyko, że usługa w postaci kredytu konsolidacyjnego okaże się dla nich nieopłacalna oraz problematyczna. Z tego właśnie powodu nasza zdolność kredytowa odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Przy ocenie tego parametru znaczenie mają takie czynniki jak chociażby:

  • nasza historia kredytowa
  • wysokość naszych zarobków
  • wysokość naszych wydatków
  • zadłużenia, które chcemy poddać konsolidacji

Badając te elementy, bank uzyskuje pewien obraz naszej sytuacji finansowej. Robi to również po to, aby nie udzielać kredytów osobom, które nie będą w stanie ich spłacać. Nieprzemyślane decyzje w kwestiach finansowych mogą mieć bowiem poważne konsekwencje. Nie powinniśmy się jednak zdawać na analizę wykonywaną przez instytucje bankowe. Należy samemu przeprowadzić szczegółowe kalkulacje w tym zakresie. Wiadomo przecież, że tylko my sami jesteśmy wtajemniczeni we wszystkie zawiłości naszej sytuacji finansowej. Na podstawie naszej historii kredytowej można ustalić, jak przedstawia się nasza historia zobowiązań i jak radziliśmy sobie z ich spłacaniem. Jeśli chodzi natomiast o nasz bilans budżetowy, jest on bardzo ważny. Musimy dysponować bowiem pieniędzmi w odpowiedniej kwocie na terminowe regulowanie comiesięcznych rat.