Blog

Czego wymaga kredytodawca?

2018-10-01
Napisany przez Site Owner

Wzięcie kredytu jest sprawą z pozoru łatwą. Jedne banki proponują gotówkę w pięć minut, a inne nie wymagają nawet naszej obecności w oddziale banku. Wszystko jednak zależy od ilości pożyczanych przez nas pieniędzy. Im wyższa kwota, tym więcej warunków stawia przed nami bank. Jakie one mogą być.

Ubezpieczenie

Jednym z podstawowych wymagań jest ubezpieczenie jako ochrona nie tylko kredytobiorcy, ale i kredytodawcy. Firmy ubezpieczeniowe gwarantują spłatę reszty zadłużenia, jeśli tylko wpłacimy wcześniej odpowiednią kwotę. W przypadku śmierci lub trwałego kalectwa albo choroby, które uniemożliwiałoby podjęcie pracy zarobkowej, ubezpieczyciel wypłaci resztę kredytu. Niektóre chronią w przypadkach nagłej utraty pracy, aby kredyt był spłacony, zanim kredytobiorca znajdzie kolejną możliwość zarobkowania.

Wiele banków wymaga od osoby biorącej kredyt, aby skorzystali z takiego ubezpieczenia. Inne proponują w zamian za skorzystanie z oferty firmy w zamian za zmniejszenie oprocentowania lub prowizji bankowej.

Żyrant czy zastaw

Chociaż dzisiaj jest to rzadko spotykane, w przypadku większej sumy lub niejasnej zdolności kredytowej bank może oczekiwać poręczyciela. Będzie to osoba, która zobowiąże się spłacać kredyt, jeśli kredytobiorca nie będzie w stanie tego robić.

W innym przypadku może to być współkredytobiorca, kiedy jeden kredyt biorą dwie osoby, co zwiększa możliwość spłacania i dzięki temu staje się to bardziej wiarygodne dla banku. Współkredytobiorca jest częściej spotykany w przypadku kredytów hipotecznych, ale i kredyty gotówkowe zapewniają taką możliwość.

Zamiast osoby zastawem może zostać działka, dom lub samochód. Jeśli kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać dalej zadłużenia, bank będzie miał prawo skonfiskować określoną w umowie własność.

Dodatkowe koszta

Oczywistym wymaganiem podanym przez kredytodawce są dodatkowe opłaty w postaci prowizji, marży oraz oprocentowania kredytu. Zobowiązania spłacenia dodatkowych kosztów podanych przez bank jest jednym z podstawowych wymagań podanych przez bank, ale nie zwiększa wiarygodności kredytobiorcy, jak poprzednie przypadki.

Istnieje wiele możliwości zwiększenia wiarygodności dla banku. W internecie podają możliwość weksla in blanco lub blokady środków na rachunku.