Blog

Jakie czynniki analizować przy zakładaniu lokaty bankowej?

2018-06-11
Napisany przez Site Owner

Zakładanie lokaty bankowej na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowanym zadaniem. Większość banków komercyjnych udostępnia bowiem przyjazne dla użytkownika panele do multimedialnego przechowywania oszczędności. Warto jednak poznać podstawowe czynniki odpowiadające za kształtowanie opłacalności lokat bankowych. W ten sposób wytypujesz najlepszy moment przeniesienia środków, czy to na lokaty, czy na szerszy pod względem inwestycyjnym rynek kapitałowy, poszukaj ciekawych ofert na stronie http://www.kredytnamedal.pl/.

Główne czynniki do analizy przed założeniem lokaty bankowej

Jeden z najważniejszych czynników do analizy przy zakładaniu lokat bankowych to oprocentowanie, ale czy koniecznie nominalne? Banki komercyjne podają w materiałach informacyjnych/marketingowych z reguły oprocentowanie nominalne, ale takie oprocentowanie nie odpowiada niestety realnemu zyskowi inwestora. Musisz od oprocentowania nominalnego odjąć poziom inflacji, a także podatek w wysokości 19% (warunki krajowe). W ten sposób otrzymujesz prawidłową wartość i możliwość oceny jakości lokaty bankowej. Kolejny, bardzo ważny czynnik przy zakładaniu lokaty bankowej to poziom stóp procentowych w narodowej gospodarce. Przy bardzo niskich stopach procentowych (obecne wartości) opłacalność lokat bankowych spada i wtedy powinieneś zainteresować się ewentualnie lokatami strukturyzowanymi, promocyjnymi, dla przedsiębiorców, czy lokatami o charakterze premium, w których w zamian za wyższy kapitał przekazany bankowi przydziela się solidne oprocentowanie. Przy wysokich stopach procentowych sytuacja zmienia się zdecydowanie na korzyść osób oszczędzających długoterminowo. Porównywarki, najczęściej bezpłatne umożliwiają błyskawiczne zestawianie najlepszych lokat bankowych. Dzięki temu wszystkie wskazane czynniki przejrzysz natychmiast. Zapoznaj się ponadto z multimedialnymi systemami zakładania lokat w bankach. Im bardziej intuicyjny system, tym z reguły lepiej. To pozwala bowiem na sprawną dywersyfikację kapitału.

Inne, nieco mniej ważne składniki przy zakładaniu lokat bankowych to doświadczenie konsultantów w instytucjach finansowych, przejrzystość regulaminów, terminy utrzymania lokaty baniowej, szybkość kontaktu w razie problemów technicznych.

Podsumowanie czynników kształtujących opłacalność oszczędzania na lokatach

Inflacja, własne możliwości ekonomiczne, termin zamrożenia środków, termin obowiązywania lokat bankowych, promocje w instytucjach finansowych, szanse połączenia oszczędzania z inwestowaniem, a także ogólne makroekonomiczne perspektywy to najważniejsze czynniki podczas zakładania lokat bankowych. Naturalnie najważniejsza kategoria to zmiany w polityce monetarnej, którą nadzoruje Narodowy Bank Polski, a na świecie inne banki centralne. Świadome zakładanie lokat bankowych maksymalizuje dochód pasywny. Nie tylko chronisz kapitał przed inflacją, ale zapewniasz sobie również regularne zyski, a to już szansa na wykorzystanie procentów składanych w długoterminowym oszczędzaniu.