Blog

Najlepszy kredyt hipoteczny

Chyba każdy bank ma ofertę kredytu hipotecznego. Zanim wybierzemy którąś warto sprawdzać dostępne w internecie rankingi kredytów hipotecznych. Można porównać kilka ofert i wybrać taką, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Załóżmy, że o kredyt stara się małżeństwo, których łącznie dochody miesięczne sięgają 6500 złotych. Obydwoje mają zatrudnienie o umowę o pracę na czas nieokreślony, a ich dotychczasowa historia kredytowa jest nienaganna. Nie spłacają też żadnych kart kredytowych. Para chce kupić mieszkanie za 299 tysięcy złotych i mają 20% wkładu własnego. Sami zapłacą 60 tysięcy złotych i starają się o kredyt na 239 tysięcy złotych. Chcą ten kredyt rozłożyć na okres 30 równych rat. Wraz z kredytem małżeństwo nabywa kartę kredytową, aby warunki kredytowania były lepsze. O to na jakie oferty mogą liczyć w poszczególnych bankach.

Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne ze wszystkich ofert najlepsza okazała się oferta Banku Pocztowego. Kredyt w wysokości 239 tysięcy złotych będzie kosztował w sumie 151365 złotych. Rata miesięczna jaką trzeba będzie spłacać przez okres trzydziestu lat będzie równa 1064 złote. Kilka czynników zdecydowało o tym, że właśnie oferta tego banku okazała się najlepszą na rynku. Bank oferuje nam dosyć niskie oprocentowanie 3,43%. Jest to możliwe dzięki najniższej marży ze wszystkich ofert na rynku. Jest ona równa 1,7% i do tego nie ma żadnej prowizji za udzielenie kredytu, dzięki czemu odsetki wyniosły 144 tysiące złotych. Do tej kwoty trzeba doliczyć ubezpieczenie nieruchomości w wysokości 191 złotych oraz ubezpieczenie na wypadek utraty pracy w wysokości 7170 złotych. W zamian za niższą marże i brak prowizji trzeba założyć Bliskie Konto Pocztowe, albo Konto Pocztowe bez Prowizji.

Na drugim miejscu znalazła się oferta kredytu w PKO Bank Polski. Koszt kredytu będzie wynosił 153844 złote, rata miesięczna w pierwszym roku będzie równa 986,25 złotych, zaś w kolejnych 1054,41 złotych. Wydawać by się mogło, że skoro rata tego kredytu jest mniejsza od raty zwycięzcy rankingu to oferta jest lepsza, ale jest inaczej. Koszta dodatkowe będą o 2479 złotych większe od pierwszego miejsca. Na całkowity koszt kredytu składa się oprocentowanie 2,83% w pierwszym roku i 3,37% w latach kolejnych. Bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu co daje nam odsetki w wysokości 139721,51 złotych. Ubezpieczenie nieruchomości będzie wynosiło 5736 złotych, zaś ubezpieczenie na wypadek pracy 7767,50 złotych. Trzeba zapłacić jeszcze 200 złotych za ustanowienie hipoteki, 19 złotych podatku od czynności prawnych i 400 złotych za ocenę wartości nieruchomości. Takie warunki są możliwe, jeżeli miesięczne wpływy będą wynosiły 5 tysięcy złotych i zostanie przyznana karta kredytowa.

Trzecie miejsce przypadło bankowi BGŻ BNP Paribas. Kredyt będzie kosztował w sumie 168120 tysięcy złotych, a rata miesięczna wyniesie 1083,92 złote. W porównaniu do zwycięzcy rata tego kredytu będzie o dwadzieścia złotych wyższa, zaś całkowity koszt kredytu będzie wyższy aż o ponad szesnaście tysięcy złotych. Suma jest dosyć duża. Na koszta tego kredytu wpłynie oprocentowanie 3,58% w skali roku i prowizja w wysokości 3% za udzielenie kredytu. Da nam to w sumie 151210,03 złote z tytułu odsetek. Do kosztów kredytu należy doliczyć 200 złotych za ustanowienie hipoteki, 19 złotych za podatek od czynności prawnych, 270,60 złotych za wycenę nieruchomości oraz 9000 złotych za produkt cross-sell. W zamian za takie warunki trzeba założyć konto osobiste w Planie Aktywnym. Jak widać w porównaniu do pierwszej oferty ta jest o wiele droższa.