Blog

Mikrokredyt.

2016-10-11
Napisany przez Site Owner

Mikrokredyty mają to do siebie, że ich zabezpieczenie nie jest zbyt dobre. Dzieje się tak dlatego, gdyż w przypadku mikrokredytów nie ma konieczności dawania zastawu. Nie trzeba również mieć stałego zatrudnienia, aby taki kredyt otrzymać. Przez takie posunięcie kredytobiorcy mają mała wiarygodność kredytową. Mimo tak słabego zabezpieczenia zaledwie 5% mikrokredytów jest niespłaconych. Na tle innych nie jest to bardzo duży odsetek. W niektórych kasach pożyczkowych, aby otrzymać tego typu kredyt trzeba udowodnić, że jesteśmy warci tego, aby go otrzymać. Trzeba mieć zaoszczędzone co najmniej tysiąc szylingów, aby móc starać się o przyznanie kredytu. W przeliczeniu na nasze polskie złotówki jest to kwota dwóch tysięcy złotych. Nie jest wygórowana, ale trzeba ją uzbierać. Sprawdza się również, czy dany kredytobiorca nie wydaje niepotrzebnie pieniędzy na przykład na używki. W Jamii Bora na przykład, aby otrzymać mikrokredyt trzeba mieć pięć osób, które zagwarantują jego spłatę.

Mikrokredyty mają to do siebie, że udziela się je na znacznie gorszych warunkach niż jest to w przypadku kredytów normalnych, kiedy mamy wysoki procent i krótki okres spłacenia takiego kredytu. Mikrokredyt jest instrumentem finansowym, dzięki któremu można całkiem nieźle zarobić. Obecnie istnieje około dziesięciu tysięcy instytucji jakie udzielają mikropożyczek. Najbardziej znanymi jest Grameen Bank, FINCA oraz Accion International.

Kto najczęściej korzysta z mikrokredytu.

Z mikrokredytów najczęściej korzystają kobity. Jest on popularny w krajach muzułmańskich, gdzie prawie sto procent kredytobiorców stanowią właśnie kobiety. Dzięki takiej pożyczce kobiety mają szanse wejść na rynek pracy. W krajach muzułmańskich kobieta podlega mężczyźnie i przez to nie może pracować. Otrzymując pożyczkę w formie mikrokredytu ma ona szansę stać się osobą w pełni samodzielną i ma szanse zarabiać na siebie. Założenie własnego biznesu pozwala kobietom na zarobienie dodatkowych pieniędzy na swoje własne potrzeby. Bardzo często jest to zwykłe sprzedawanie gazet, jakiś zakład fryzjerski, czy też założenie jakiegoś małego sklepiku. Dodatkowe pieniądze są również przydatne dla sfinansowania nauki dzieciom w krajach biedniejszych. Mikrokredyty dają wiele korzyści zwłaszcza dla kobiet żyjących w krajach, gdzie kobieta ma niewiele do powiedzenia. Większość osób, które skorzystały z mikrokredytu chwali sobie ten instrument finansowy. Jest to pomoc biednym, ale bez ich upokarzania. Osoba, która otrzyma kredyt nie czuje się żebrakiem, tylko ma szansę na zmianę całego swojego życia.