Blog

Lokaty, kredyty i inne pojęcia ekonomiczne

Jakiś czas temu Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek przez obniżenie głównej stopy procentowej. Znaczy to tyle, że aktualna stopa procentowa jest najniższa w historii Polski. Dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi, w tym co właśnie napisałem u góry, dla tych przeciętnych zjadaczy chleba, których obchodzą tylko praktyczne oddziaływania na nich samych, znaczy to tyle, że jeśli nie ma się nic wspólnego z bankiem, na przykład: lokaty bankowe, kredyty nie ma się o co martwić. Reszta, mająca coś wspólnego z kredytami, wyjazdami za granicę to już ma można powiedzieć lekkie znaczenie.

Stopa lombardu odpowiada między innymi za to jak oprocentowane są karty kredytowe, zostało to obniżone o 100 punktów bazowych. Oznacza to, że maksymalne oprocentowanie długu może wynosić już nie 16 a 12 procent. Jest to to coś, co powinno pobudzić konsumpcję na rynku, jest to okres, kiedy banki w związku z tymi niedogodnościami dają dużo promocji, ale też wiele aspektów jest zaniedbywanych. Lokaty bankowe stają się dużo mniej atrakcyjne. Ich oprocentowanie spada. Bankom nie opłaca się trzymanie pieniędzy, bo oprocentowanie wciąż maleje. Warto w tym okresie skorzystać z pomocy ekonomistów lub znajomych bankowców, jeśli chce się wciąż bawić w lokaty bankowe i inne do tej pory korzystne rzeczy. Kiedy stopy procentowe spadają, spada z nimi również oprocentowanie kredytów, które aktualnie spłacamy. WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to stopa procentowa, która mówi o cenach a raczej procencie pożyczek banków między sobą. Jest to uzależnione od głównej stopy procentowej. Osoby, które mają w swoich umowach bankowych zapisaną indeksację oprocentowania powinny zobaczyć niższą ratę do spłaty, co powinno bardzo cieszyć. W przypadku giełd widać spadek akcji. Jest rzeczą logiczną, że im jest niższe oprocentowanie samych kredytów, których się udziela. Znaczna część osób inwestujących decyduje się też na przeniesienie swoich środków pieniężnych z depozytów na właśnie giełdę, oprocentowanie rzędu 2-3 procent to niewielki zysk a ryzyko podjąć ich zdaniem warto. Zaskoczenie obniżkami wynika z tego, że znawcy analityki oraz ekonomiści spodziewali się mniejszej obniżki bo tylko o jakieś 25 pkt a nie aż 100 o czym wspomniałem wcześniej. Właśnie w takich momentach widać jasno gwałtowne ruchy walutowe, ponieważ rynek bardzo szybko dyskontuje plotki oraz prognozy, które pojawiają się na rynku finansowym.

Praktyczny sposób na oszczędzanie?

Szczerze mówiąc nie ma idealnego sposobu na oszczędzanie, moim zdaniem najważniejsze jest obserwowanie ciągle zmieniającego się rynku i bardzo mocna elastyczność. Jest czas, kiedy warto próbować trzymać pieniądze w banku i korzystać z lokat, wtedy trzeba to robić. Są momenty, kiedy najlepiej trzymać pieniądze w skarpecie, bo jutro jest bardzo niepewne, należy to robić. W czasie kiedy widać, że zmiana waluty miałaby sens, warto spróbować, dobrze jest zostawić sobie kupkę pieniędzy do manewru i operować nimi tak jak się uważa za słuszne. Żyjemy w takich czasach, kiedy nie ma jednego potwierdzonego sposobu na oszczędność, lokaty upadają, nie są tak pewne jak kiedyś, w co inwestować, kiedy współczesna gospodarka upada? Kiedyś zbudowanie swojej restauracji byłoby genialne, dzisiaj można popukać osobie z takimi pomysłami do głowy, może jutro już będzie to dobra inwestycja? Trzeba być elastycznym.