Blog

Uniknąć problemów przy kredycie

2015-07-03
Napisany przez Site Owner

Przy braniu kredytów gotówkowych nie tylko decydują nasze zarobki. Bardzo ważna jest dobra opinia i historia naszych zobowiązań finansowych.

Opinia kredytowa to jeden z najistotniejszych czynników, który jest brany pod uwagę przez bank. Oczywiście liczy się także zdolność kredytowa. O nią też należy dbać bardzo uważnie. Coraz więcej Polaków przekonuje się o tym jak bardzo istotna jest historia kredytowa. Niekiedy może się zakończyć tym, że usłyszymy w banku iż „figuruje Pan/Pani w BIK-u”. BIK jest to Biuro Informacji Kredytowej, które współpracuje z bankami oraz innymi instytucjami i zbiera informacje na temat naszych kredytów. Banki bardzo chętnie korzystają z takich informacji i coraz częściej zasięgają opinii o swoich przyszłych klientach.

Banki dostają informację czy regularnie były spłacane raty poprzednich naszych zobowiązań, czy posiadamy jakieś niespłacone kredyty, o których nie wspomnieliśmy we wcześniej wypełnianym wniosku kredytowym. BIK udostępnia również informację o tym czy terminowo spłacamy karty kredytowe a także czy dopełniliśmy wszystkich formalności zamykając konto w banku. To zresztą nie wszystko. Opłacane na czas rachunki np. za telefon, gaz czy prąd mogą też zdecydować o wpisie do BIK-u. Zazwyczaj wydaje się nam, że nie ma podstaw do obaw, aż tu bank zgłasza nam problem w trakcie weryfikacji.

Liczą się ułamki procentów

Można śmiało powiedzieć, że to historia kredytowa decyduje o tym czy dostaniemy kredyt czy nie. Od tego zależy również to jak wysoko będzie oprocentowany kredyt a przede wszystkim czy w ogóle go dostaniemy. Warto walczyć o każdy ułamek procenta a tym samym dbać o naszą historię kredytową.

Pozostałe czynniki

Wiarygodność kredytowa to również miejsce, czas oraz forma zatrudnienie. Na pewno biorąc większe kwoty kredytu gotówkowego klient, który pracuje w dużej, stabilnej firmie, a do tego jest zatrudniony na umowę o pracę ma większe szanse aby dostać kredyt na dogodnych warunkach.

Zanim złożymy wniosek o przyznanie kredytu gotówkowego możemy sami zgłosić się do BIK-u z prośba o raport o sobie. Przez to unikniemy niemiłych niespodzianek i ewentualne problemy możemy starać się rozwiązać zawczasu.

Na sam już koniec bardzo istotna rada dla przyszłych kredytobiorców. Nie próbujcie przechytrzyć banku. Błędnie wpisane dane do wniosku, utajnienie pewnych informacji i tak zawsze wyjdzie na jaw. Pracujmy nad dobrą opinią by w przyszłości unikać przykrych sytuacji. Bądźmy rzetelni, opłacajmy wszystko na czas.