Blog

Lokata dla milionera

Kwota milion złotych dla przeciętnego zjadacza chleba jest wręcz sumą niewyobrażalnie wysoką. Banki swoją ofertę depozytów terminowych kierują głównie do Klientów ze zdecydowanie mniejszym portfelem inwestycyjnymi. W efekcie milioner może mieć spory problem ze znalezieniem odpowiedniej lokaty. Pewne informacje tutaj, jak wybierać dobre lokaty.

Lokaty dla milionera

Przy takiej kwocie może pojawić się pojęcie dywersyfikacji posiadanych środków. Tak duża kwotę można rozbić na mniejsze sumy i inwestować w bardzo różne instrumenty finansowe, niekoniecznie tylko lokaty. Problem z inwestowaniem miliona złotych może nie być tak marginalny jak nam się to wydaje. W Polsce bezustannie rośnie liczba milionerów. Zresztą już od jakiegoś czasu można usłyszeć o ciekawym zjawisku. W czasach kryzysu niebywałą popularnością cieszą się bowiem dobra powszechnie uznane za luksusowe. Patrząc zaś na ofertę bankowych lokat widzimy jasno i wyraźnie, że większość skierowana jest dla inwestorów dysponujących oszczędnościami rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Mankamenty lokaty

Dywersyfikacja posiadanych środków, przekraczających kwotę milion złotych ma też dodatkowy sens. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy dodatkowy zapas większej gotówki będzie nam potrzebny. Lokaty terminowe mają zaś to do siebie, że nie można ich w każdym dowolnym momencie zlikwidować. Część środków można przecież bez przeszkód zdeponować na rachunku oszczędnościowym. Rachunek oszczędnościowy zapewnia nam zdecydowanie większą płynność i swobodny dostęp do zgromadzonych środków.

Milion na lokacie a bank

Nie zapominajmy o tym, że również bankowi zależy na tym byśmy swoje oszczędności przy tak dużej kwocie zdeponowali właśnie w jego siedzibie. Dlatego nie możemy obawiać się negocjacji z bankiem. Musimy dołożyć wszelkich starań by wynegocjować jak najwyższe oprocentowanie. Nigdy też nie należy przystępować do wyboru lokaty bez przeanalizowania sytuacji rynkowej. Dobrze wiedzieć na co możemy liczyć.

Alternatywa dla lokaty

Oprocentowanie lokat bankowych jest jednak mało zadowalające. Kto jednak powiedział, że produkty finansowe to jedyne wyjście? Z powodzeniem swoje środki możemy przecież inwestować w alternatywne inwestycje. Nieruchomości, złoto czy surowce to dobry wybór. Nie możemy jednak zapominać, że dla wielu inwestorów najważniejsze jest bezpieczeństwo. Temu właśnie służy dywersyfikacja środków. Część posiadanych środków można przecież odłożyć na bezpiecznych i pewnych lokatach bankowych, pozostałą część warto zaś zdeponować w nieco bardziej ryzykowny sposób. Nie zapominajmy również, że przy ewentualnych wątpliwościach co do tego jak dysponować własnym majątkiem zawsze możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego.